Liptov

KAŠTIEĽ BOCIAN

Liptov leží na severu Slovenska a jeho severovýchodní část sousedí s Polskem. Obklopuje ho Velká Fatra, hřeben Chočských vrchů, Západní Tatry a Nízké Tatry, které tvoří i jeho přirozenou hranici. V horách pramení řeky Čierny Váh a Biely Váh, jejichž soutokem vzniká Váh – nejdelší řeka Slovenska. Přírodní scenérie této oblasti proto bezpochyby patří k těm nejkrásnějším na Slovensku.

Díky svému jedinečnému přírodnímu bohatství a kulturním památkám je Liptov jedním z nejatraktivnějších a nejnavštěvovanějších regionů na Slovensku. Před pandemií rostla návštěvnost regionu meziročně v průměru o 15 %, ale i v období protiepidemických opatření v letech 2020 a 2021 dosahoval region ve srovnání s ostatními částmi Slovenska vynikajících čísel.

Většinu území pokrývají lesy chráněné Tatranským národním parkem, Národním parkem Nízké Tatry a Národním parkem Velká Fatra. Díky ochraně lesů a přírodních památek je Liptov zeleným regionem s čistou přírodou.

Region je také bohatý na volnočasové aktivity, které si oblíbili nejen Slováci, ale i turisté z celého světa. V létě horská turistika a cykloturistika, v zimě sjezdové a běžecké lyžování a průběhu celého roku koupání v termálních pramenech pod širým nebem. Je zde také několik přístupných jeskyní, včetně krásné Demänovské ledové jeskyně. Obrázek Liptova dotváří vodní nádrž Liptovská Mara s písečnými plážemi a širokou škálou vodních sportů, které se nachází v docházkové vzdálenosti od projektu Kaštieľ Bocian.

Za návštěvu stojí také kulturní a historické památky Liptova. Celá oblast je nesmírně bohatá na architektonické památky z různých historických období. Patří k nim řada panských sídel a hradů, na které lze narazit v několika okolních vesnicích. Nejstaršími architektonickými památkami jsou zříceniny středověkých hradů Likava a Liptovský hrad, ale oblíbený je i hrad v Liptovském Hrádku s pamětním křížem na vysoké skále, ze kterého jsou krásně vidět Vysoké Tatry.

Lidová architektura se dodnes nachází v několika vesnicích na Liptově. Skanzen ve Vlkolínci, který je zapsán na seznamu světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO, a skanzen v Pribylině ukazují, jak se na Liptově žilo a místy ještě žije. Unikátní dřevěný kostel ve Svatém Kříži je jednou z největších dřevěných staveb v Evropě. Liptov však oplývá i dalšími kulturními a historickými zajímavostmi, jako je keltské hradiště Havránok, Muzeum chovatelů ovcí v Liptovském Hrádku, muzeum P.M.Bohúňa v Liptovském Mikuláši, stejně jako historická centra Liptovského Mikuláše a Ružomberka.

Kombinace přírodních zajímavostí a kulturně-historického dědictví s možností sportovního vyžití, aktivního odpočinku, relaxace a příjemných zážitků činí z Liptova největší turistické centrum Slovenska, které uspokojí potřeby i těch nejnáročnějších návštěvníků.